środa, 3 sierpnia 2016

Książkowe premiery sierpnia

Już wkrótce wrócę do świata recenzji, za którym zdążyłam mocno zatęsknić. Mój urlop od pisania dobiega końca, a tymczasem przedstawiam krótką listę nowości, bez których nie wyobrażam sobie ostatnich tygodni lata. Kate Brown "Plutopia"
3 lipca, Czarne


Dziś na księgarniane półki trafia książka o jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk w historii ludzkości. O elektrowniach atomowych rządy wolałaby nie mówić zbyt wiele. Tę zmowę milczenia trudno przerwać, gdy byli mieszkańcy nadal są zastraszani i pilnowani niemal tak intensywnie, jak przez dziesiątki lat strzeżono sekretów amerykańskiego Richmond i rosyjskiego Oziorska. Oficjalnie te miasta nigdy nie istniały, jednak wiedza o nich przedostała się do ludzkiej świadomości podobnie, jak niegdyś skrupulatnie zatajane informacje o katastrofalnej w skutkach awarii w Czarnobylu. Zresztą nie jedynej katastrofie, o której świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Brown stworzyła reportaż obowiązkowy, którego nie można pominąć.Krystyna Kaplan "Londyn w czasach Sherlocka Holmesa"
10 sierpnia, PWN


Wiktoriański Londyn to miejsce fascynujące, rozwijające się z rozmachem dzięki niezliczonej ilości rąk do pracy i genialnym wynalazcom. Równocześnie to miasto odstarczające potencjalnych przybyszów brutalnością morderstw i wyrachowaniem zbrodniarzy, którym policja nawet nie drepcze po piętach. Dlatego przerażeni makabrycznymi zbrodniami Londyńczycy z taką ulgą reagują na pojawienie się genialnego detektywa, który na zawsze odmieni obraz angielskiej stolicy. Długo czekałam na pojawienie się tej książki i oto w końcu będę miała okazję by napisać o niej parę słów.Drauzio Varella "Klawisze"
24 sierpnia, Czarne


Autor dał się poznać polskim czytelnikom jako reporter wiezienny. W poprzedniej książce pisał o najniebezpieczniejszym zakładzie karnym Brazylii. Tym razem spisał historie pracowników więziennych, ukazując jeden z najtrudniejszych zawodów świata. Klawiszy nikt nie lubi i nie szanuje, są namacalnm dowodem a to, że gdzieś tam jest wolność, której brak tak doskwiera skazanym. Balansowanie na granicy prawa utrudniają niełatwe relacje z osadzonymi i pozostałymi służbami porządkowymi. Więzienne życie widziane z tej drugiej strony wcale nie wydaje się lepsze.Hampton Sides "Krew i burza"
31 sierpnia, Czarne


Kolejna świetna pozycja dołączy wkrótce do genialnej serii Amerykańskiej. Boskie Przeznaczenie, któremu ulegli Amerykanie powiodło ich w połowie XIX wieku ku nowym terenom należącym wtedy do Meksyku. Opowieść o podboju Dzikiego Zachodu i schyłku plemienia dzielnych Nawahów którzy władali tamtymi terenami może okazać się równie pasjonująca, co niejeden klasyczny western. Tym smutniejsza, że pokazuje prawdziwe historie, śmierć za chciwość, upadek jednych, kosztem bogacenia się drugich.

Czy Wy też macie już swoje listy? Które tytuły koniecznie kupicie w tym miesiącu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz