czwartek, 16 czerwca 2016

Gary Paul Nabhan "Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna"

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak dieta ludzi sprzed kilku wieków różniła się od tej praktykowanej w czasach globalizacji? Na ile elastyczne i chłonne były kuchnie krajów leżących na najważniejszych szlakach handlowych? Fascynująca jest świadomość, że dziś każdy może w ciągu jednego dnia kulinarnie odwiedzić kilkanaście krajów, a zjedzone posiłki określić jako inspirowane kuchnią innego miejsca na świecie. O korzeniach (sic!) dzisiejszej smakowej wieży Babel świetnie opowiada Gary Paul Nabhan.


Podtytuł "Odyseja aromatyczna" - oprócz oczywistego nawiązania do kultowego filmu Stanleya Kubricka - sugeruje ogromny rozmach publikacji i nie ma w tym żadnej przesady. Autor podróżuje od Azji, przez Europę i Afrykę aż do obu Ameryk, odkrywając zaskakujące wpływy z pozoru obcych kultur; tłumaczy m.in. zamiłowanie do podobnych przypraw na Bliskim Wschodzie i Meksyku czy bardzo zbliżone pod względem użytych składnikow potrawy uznawane za tradycyjne w tych miejscach.

Nabhan stworzył atlas najważniejszych przypraw egzotycznych, odtwarzając drogę, jaką od wieków przemierzały dzięki kupcom i handlarzom. Rośliny, które znalazły szerokie zastosowanie w kulinarnym świecie, dostały swoje metryczki i tym samym zostały głównymi bohaterami tej wyjątkowej książki kucharsko-botaniczno-historycznej. Oprócz ich właściwości medycznych czy kulinarnych, pojawiają się opisy niespożywczego wykorzystania m.in. jako klejów. Jednak to ich znacząca rola w kuchni jest tu szczególnie wyeksponowana i podkreślona.  Uzupełniające książkę przepisy świetnie ilustrują bogactwo smaków, jakie można dzięki umiejętnemu dobieraniu przypraw wydobyć z najróżniejszych mięs i warzyw.

"Kumin, kakao i karawana" to fascynujący zapis imponujących dziejów roślin, dla których posiadania ludzie byli i nadal są w stanie płacić ogromne sumy pieniędzy. Do dziś wanilia, kardamon czy szafran to jedne z najdroższych przypraw, chociaż na bliskowschodnich targach spotkać można dużo cenniejsze okazy. Równolegle z historią przypraw, czytelnik poznaje historię handlu lądowego i morskiego, odwiedza wraz z autorem targowiska i małe sklepiki, poznaje ludzi, którzy dziś zajmują się sprzedażą aromatycznych kopczyków.
 
Ocena: 8/10
 
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Premiera: 10.03.16
Strony: 336

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz