czwartek, 25 lutego 2016

Książkowe premiery marca

Marzec pod względem premier będzie równie bogaty, co luty. Nie jest to za dobra wiadomość dla mojego portfela, ale - no cóż - będzie musiał sobie z tym jakoś poradzić. Muszę przeczytać większość z tych książek - nie widzę innego wyjścia. Wydawcy przygotowali dla nas zbyt wiele ciekawych nowości i po prostu nie można sobie ich odpuścić.Anna Mieszkowska "Bodo wśród gwiazd"
Marginesy, 2 marca


Z radością sięgnę po biografię tego wspaniałego artysty, zamiast wspomagać kolejnych samozwańczych celebrytów i ich książki o tym, jak zbić fortunę dzięki kontom w mediach społecznościowych. Eugeniusz Bodo to prawdziwy klejnot w koronie polskich gwiazd okresu międzywojnia. Autorka napisała wcześniej biografię Ireny Sendlerowej, co samo w sobie jest reklamą jej najnowszej publikacji.


Agnieszka Jucewicz "Wybieraj wystarczająco dobrze"
Agora, 3 marca


Trzecia książka z serii mądrych rozmów z psychologami; tym razem tematem przewodnim jest wybór, czyli to, z czym większość z nas ma ogromny problem. W erze ogromnego bogactwa, które mamy na wyciągnięcie ręki i przytłaczającej wręcz różnorodności, w czasach nieograniczonych możliwości umiejętność mądrego wyboru jest niezwykle ważna. Co o naszych zwyczajach mówią specjaliści i jakie mają dla rady dla niezdecydowanych i niezadowolonych? Bardzo mnie to ciekawi.Gary Paul Nabhan "Kumin, kakao i karawana. Odyseja aromatyczna"
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, połowa marca


Książka kulinarna i historyczna w jednym? Już samo to sprawia, że chcę zajrzeć do świata handlarzy przyprawami sprzed wieków. W końcu podstawa arabskiej kuchni to mocne i aromatyczne mieszanki suszonych ziół, które w odpowiednim połączeniu zdobędą serce niejednego łasucha. A jak te cenne kopczyki przypraw docierały do różnych zakątków świata - o tym dowiemy się z książki Nabhana.Beata Szady "Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy"
Czarne, 9 marca


Lima ma coś w sobie z rosyjskiej stolicy. Ogromne bogactwo boleśnie kontrastuje ze skrajną biedą; pomiędzy - ziejąca pustka. Skok o parę klas społecznych dla wielu okazuje się niedoścignionym marzeniem. Rzeczywistość brutalnie ściąga na ziemię dorosłych i dzieci, które uczą się życia w niedostatku od rodziców. Autorka pisze o tragicznej sytuacji ludzi, których nie chcą zauważyć władze Peru. Tę książkę koniecznie trzeba przeczytać.


Samar Yazbek "Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii"
Karakter, 9 marca


O wojnie w Syrii pisano już wiele, ale każda perspektywa jest oryginalna i inaczej ukazuje ten problem. Przez rozmowy z ludźmi autorka pokazuje ciężki los ludzi, którzy żyją w ciągłym strachu o bliskich. Rozbite przez konflikt rodziny, próbujące radzić sobie ze stratą w świecie rządzonym przez chaos, są symbolem kraju, który próbuje się podnieść.Lauren Groff "Fatum i furia"
Znak, 14 marca


Myślę, że to będzie jedna z ważniejszych premier "fikcyjnych" tego miesiąca. Z rekomendacją prezydenta USA. Ja sięgnę po nią chociażby po to, by dowiedzieć się, jakie tytuły zachwycają Obamę. Trudne relacje między małżonkami czynią z tej książki tytuł obowiązkowy, szczególnie, że autorka postanowiła przeciwstawić sobie dwie perspektywy - męża i żony.Artur Domosławski "Wykluczeni"
Wielka Litera, 16 marca


Okładka mówi wszystko i właściwie nie trzeba nic więcej dodawać. W "Wykluczonych" głos zyskują ci, których dotąd świat uparcie ignorował. Na każdym kontynencie, we wszystkich warstwach społecznych znaleźć można ludzi, którzy nie czują się akceptowani. Kto i za co ich wyklucza? Jak mówią o sobie? Co mają do powiedzenia innym ludziom? Czuję, że to będzie bardzo dobra książka.Wasilij Gołowanow "Wyspa, czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży"
Wydawnictwo Literackie, 17 marca


Wystarczył mi jeden rzut oka na okładkę i drugi na opis, żebym utwierdziła się w przekonaniu, że muszę mieć tę książkę. Rosja kusi mnie swoimi osobliwościami od dawna i nie jestem w stanie jej się oprzeć. Im odleglejsze jej zakątki, tym osobliwsze i bardziej interesujące, a i bezsensowne podróże mogą okazać się całkiem owocne.Alexanda Fuller "Wyjedź, zanim nadejdą deszcze"
Czarne, 23 marca


Dwie poprzednie książki Alexandry Fuller wciąż na mnie czekają, ale już teraz wiem, że i ten tytuł warto będzie sobie sprawić. Dzieciństwo w Afryce to temat, który niesie ze sobą pewną magię i szczególny klimat. Schyłek kolonializmu, walka o niepodległość od europejskich potęg tworzą ciekawe tło dla dorastania. Może po premierze tej książki zrobię sobie afrykański kwiecień?Jerzy Ambroziewicz "Zaraza"
Dowody na Istnienie, 30 marca (premiera przesunięta na 7 kwietnia)


Klasyka reportażu powraca. Tym razem wydawca zabiera czytelników do Wrocławia z lat 60. ubiegłego stulecia. Miasto paraliżuje epidemia ospy prawdziwej, ludzie gorączkowo (!) próbują wyrwać się ze szponów choroby, która atakuje ze zdwojoną mocą. Czekam z niecierpliwością na koniec marca, bo książka zapowiada się wyjątkowo ciekawie.Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń "Armenia. Karawany śmierci"
Czarne, 30 marca


Dziś Armenia jest malutkim, zapomnianym przez wszystkich krajem. Kiedyś była wielkim imperium. Długotrwałe prześladowania i ludobójstwa wciąż tkwią w świadomości Ormian. Niekorzystne położenie geopolityczne jeszcze bardziej utrudnia rozwój tego małego państewka, które spod radzieckiej rynny wpadło pod azjatycko-islamski deszcz.Dennis Covington "Zbawienie na Sand Mountain. Nabożeństwa z wężami w południowych Appalachach"
Czarne, 30 marca


Kościół wężowników to mały wycinek amerykańskiej kultury, znany nielicznym, co dociekliwszym czytelnikom. Tajemnicze południe USA wydaje się miejscem wprost stworzonym dla różnych dziwnych wierzeń. O ludziach, którzy w wężach dopatrują się boskich stworzeń opowie autor, którego do tematu przyciągnęło morderstwo popełnione wśród wężowników. Czuję się zainteresowana.Erika Fatland "Sowietstany. Podróż po Turkmenistanie, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Uzbekistanie"
W.A.B., 30 marca


Podróży po byłych republikach Związku Radzieckiego ciąg dalszy. Tym razem rzucę się na południowo-zachodnie rejony Azji i, jak zapowiada tytuł, odwiedzę wszystkie byłe czerwone -stany.  Jak wygląda świat ludzi, którzy uwolnili się od Wielkiego Brata? Jak te kraje korzystają z odzyskanej wolności? Jest na co czekać.Sara Nović "Dziecko wojny"
W.A.B., 30 marca


Historie osadzone w czasach konfliktu bałkańskiego przypominają o ciągle świeżych ranach. Wojna z perspektywy młodej dziewczyny jawi się jako coś niezrozumiałego. Rujnuje stabilną konstrukcję, na której wyrasta młode pokolenie ludzi. Główna bohaterka musi otrząsnąć się szybko z dziecinnych zabaw i wkroczyć w świat dorosłych. "Dziecko wojny" trochę pachnie mi "Złodziejką książek", dlatego bez wahania dodam tę premierę do swojej biblioteczki.Których książek nie możecie się doczekać?

8 komentarzy:

 1. "Zbawienie na Sand Mountain" muszę koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne książki wybrałaś, ale u mnie sprawa jest jeszcze prostsza - na listę TBR mogę z góry wpisać po prostu wszystkie zapowiedzi Czarnego :D Karakter i Książkowe Klimaty też są blisko ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobra opcja, ale ja w marcowych zapowiedziach Czarnego zrobiłam wielki przesiew, bo inaczej bym kupiła tylko ich nowości, a przecież tyle innych świetnych książek jest!

   Usuń
  2. To prawda! A przesiew robię z taaakim ciężkim sercem ;)

   Usuń
 3. Ale lista!
  W sumie chętnie przeczytałabym wszystkie wybrane przez Ciebie książki, ale na listę zakupów póki co wpisuję: "Fatum i furia", "Wykluczeni", "Wyjedź, zanim nadejdą deszcze", "Zaraza" oraz "Dziecko wojny".
  Dzięki i czekam na kolejne recenzje.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się nad kupnem książki o Eugeniuszu Bodo. :)

  OdpowiedzUsuń