wtorek, 24 listopada 2015

Sylwia Chutnik "Jolanta"

O Sylwii Chutnik słyszałam już wiele dobrego i to spotkanie było nieuniknione, choć bliżej nieokreślone czasowo. W końcu po prowadzonym przez nią w ramach Big Book Festivalu spotkaniu z moją kochaną Sofi Oksanen, postanowiłam przyjrzeć się bliżej jej polskiej fryzurowej siostrze. :)
  
http://woblink.com/e-book,proza-polska-znak-jolanta-sylwia-chutnik,21936

Tytułowa Jolanta przez kolorowe szkiełko - odłamek butelki - ogląda świat z jego nieograniczoną gamą szarości. W blokowiskach przełomu lat 80. i 90. życie toczy się spokojnie; warszawski Żerań napędzany pracą ludzi zatrudnionych w FSO nie wybija się szczególnie na tle innych dzielnic. Boleśnie przeciętna rzeczywistość dostarcza główniej bohaterce coraz to nowych rozczarowań, pozwalając sennej marzycielce rozwijać się bez ustanku.

Świat nie jest taki, jaki być powinien. Ludzie umierają, mężczyźni wykorzystują, mężowie zdradzają żony i porzucają rodziny, a matki szukają pocieszenia w kieliszku byle jakiego alkoholu. Mała dziewczynka idzie przez życie niosąc brzemię samotności, pustkę zapełnia marzeniami o lepszym życiu. Czytelnik jest świadkiem jej dorastania i dosyć gwałtownego wejścia w dorosłość. Zagląda do jej myśli, przygląda się tej egzystencji na granicy świadomości - niczym w półśnie.

Komin widziany z okien mieszkania Jolki, miejsko-mityczna latarnia, wskazuje jej drogę ku innemu światu, z drugiej strony powstrzymując dziewczynę od rozstania się z dobrze znanym miejscem. Przemysłowa okolica ze swoimi szarymi fabrykami mocno wyróżnia się w rozkwitających zachodnimi barwami czasach gwałtownych przemian polityczno-gospodarczych. Ludzie, z ich małomiasteczkowym podejściem do życia, ciekawską naturą, plotkami i wspólnymi spotkaniami przed telewizorem podczas uzdrawiających seansów Kaszpirowskiego, składają się na niesamowicie wyrazisty portret tamtych dziwnych czasów. Polecam Wam szczerze tę opowieść, jest świetnym materiałem na scenariusz filmowy.

Ocena: 7/10

Wydawca: Znak Literanova
Premiera: 21.09.15
Strony: 288

Książkę w wersji elektronicznej możecie kupić na Woblink.com!
http://woblink.com/e-book,proza-polska-znak-jolanta-sylwia-chutnik,21936

6 komentarzy:

 1. A widzisz, ja też ostatnio zastanawiałam się, którą z powieści autorki przeczytać najpierw a teraz już wiem - dzięki Ci dobra kobieto! :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Mona Te [Blog]

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę w końcu zabrać się za twórczość tej autorki! Tak samo jak Ty słyszałam o niej wiele dobrego, jednak jakoś mi z nią nie po drodze. Czas to naprawić :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem trudno się zebrać do czytania, a potem okazuje się, że szkoda było tyle czasu zwlekać.

   Usuń
 3. Sylwia Chutnik jest pisarką specyficzną - jedne powieści zachwyciły mnie, a inne odłożyłam po kilkudziesięciu stronach. Mam nadzieję, że "Jolantę" zaliczę do tej pierwszej kategorii - udało mi się wypożyczyć ją w bibliotece, więc niebawem przyjdzie czas na nią. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kusi mnie też jej pierwsza książka wydana w znakowej serii Proza PL.

   Usuń