wtorek, 13 stycznia 2015

Jessie Burton "Miniaturzystka"

Akcja "Miniaturzystki" kończy się dwunastego stycznia 1687 roku. Dziś jest trzynasty stycznia 2015 i nadeszła pora, aby napisać parę słów o magicznym wnętrzu, jakie kryje w sobie piękna okładka. Już sam wygląd książki przywodzi na myśl domek dla lalek, w którym dla czytelniczej przyjemności niewidzialne ręce igrają z ludzkim losem. Co jeszcze ukrywa się między stronami debiutanckiej powieści Jessie Burton?


Dotychczas o Holandii przypominała mi głównie postać Anny Frank i jej wojenny dziennik. Poznałam jednak kolejną postać historyczną, dzięki której kraj tulipanów i wiatraków będę kojarzyła nie tylko z okresem II wojny światowej. Petronella Oortman, barwnie opisana przez Jessie Burton, nie jest bowiem postacią fikcyjną. Żyła w Amsterdamie na przełomie XVII i XVIII wieku i to ona stworzyła domek dla lalek, który zagościł na kartach "Miniaturzystki". Autorka przybliża czytelnikowi jej losy oraz czasy, w których żyła. 

Jesienią 1686 roku Petronella "Nella" Brandt, przybywa do Amsterdamu, do domu swojego nowo poślubionego, dużo starszego męża. Osiemnastolatce pochodzącej z prowincjonalnego miasteczka od początku towarzyszy poczucie wyobcowania; czuje się zagubiona w wielkim świecie kupców i handlu. Razem z małżeństwem w domu mieszka również Marin, siostra Johannesa, która okazuje się surową i wyniosłą kobietą, skrywającą wiele tajemnic. Na domiar złego, mąż Nelli więcej czasu przebywa poza domem i dziewczyna nie może liczyć na jego wsparcie i ochronę przez złośliwą szwagierką. Petronella szuka wsparcia u służby i wkrótce nawiązuje dobre relacje ze swoją rówieśniczką, Cornelią i czarnoskórym Otto. 

Rozczarowana rzeczywistością Petronella usiłuje znaleźć sobie miejsce w domu, którym rządzi inna kobieta. Zapracowany mąż stara się wynagrodzić dziewczynie samotnie spędzane wieczory i znaleźć jej jakieś zajęcie. Pewnego dnia obdarowuje ją pięknym domkiem dla lalek, który jest jednocześnie repliką tego należącego do Brandtów. Nella znajduje adres miniaturzysty, który wkrótce zaczyna przysyłać jej pakunki, zawierające elementy umeblowania oraz nadzwyczaj realistyczne podobizny ludzi i zwierząt. 

Dzięki nowemu zajęciu główna bohaterka ma odnaleźć spokój i usunąć się w cień, nie przeszkadzać "dorosłym", którzy zajmują się poważnymi sprawami. Paradoksalnie, właśnie wtedy uwagę Nelli zaczyna przykuwać przeszłość rodzeństwa. Okazuje się, że każdy z mieszkańców domu ma sekrety, którymi nie chce dzielić się z nikim innym. Na jaw wychodzą sprawy, o których dziewczyna nie chciałaby wiedzieć. Cała trójka musi upewnić się, że nikt inny nie odkryje ich pilnie strzeżonych tajemnic. Życie wymyka się spod kontroli Brandtów, kiedy pojawiają się problemy ze sprzedażą należącego do Meermansów cukru. Czy uda się pogrzebać wszystkie sekrety, zanim ujrzą światło dzienne?

"Miniaturzystka" zaledwie ociera się o prawdziwą historię Petronelli Oortman, bogatej mieszczanki, która własnymi rękami stworzyła miniaturowy świat. Choć jest to powieść historyczna, czytelnik znajdzie w niej więcej fikcji niż faktów. Nie ma w tym absolutnie niczego złego. Mimo to, mam sporo zastrzeżeń do samej treści. Autorka pomija niektóre wątki na rzecz rozwinięcia tych, które nagle zostały włączone do opowieści - m.in. ten związany z pojawieniem się Thei. Książka kończy się, pozostawiając ogromny niedosyt i długą listę pytań bez odpowiedzi. Kim tak naprawdę jest tytułowa miniaturzystka? Dlaczego to właśnie Jack stał się jej posłańcem? 

Chociaż "Miniaturzystka" nie zachwyciła mnie tak, jak miałam nadzieję, że to zrobi, to jednak nie żałuję czasu spędzonego z tą opowieścią. Jessie Burton stworzyła intrygującą historię rodzinną, osadzoną w odległych dla nas czasach. Siedemnastowieczna Holandia znana z obrazów Vermeera ukazuje inne oblicze; to kraj pełen sprzeczności, gdzie religia i pieniądz walczą ze sobą o wpływy, a ludzie starają się podporządkować obydwu, rywalizując zarówno o względy Boga, jak i mamony. Do tego egzotyczny aromat kardamonu, kilka kropel olejku różanego i tradycyjne holenderskie olie-koecken. Autorce wyszło całkiem smaczne ciastko, choć po tym literackim pączku spodziewałam się więcej.

Ocena: 6/10

Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Premiera: 6.11.14
Strony: 464

8 komentarzy:

 1. Od dawna poluję na tę książkę. Tyle dobrego o niej słyszałam, ale niestety na razie nie zanosi się na to abym ją szybko przeczytała. Lecz na pewno nie zrezygnuję i kiedyś dam się ponieść tej intrygującej powieści o której wszyscy mówią :)
  Pozdrawiam Cię serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też długo na nią czekałam i chyba niepotrzebnie.. Miałam wobec tego tytułu zawyżone oczekiwania i się zawiodłam.

   Usuń
 2. Zaskoczyła mnie Twoja recenzja, wszystkie które do tej pory czytałam były wręcz hymnami pochwalnymi na cześć Miniaturzystki. I teraz nie wiem czy czytać...:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to zależy od Twoich oczekiwań. Ja spodziewałam się czegoś ambitniejszego, a dostałam obyczajówkę historyczną, nawet miniaturki jej nie pomogły, niestety..
   Ja widziałam już parę negatywnych lub neutralnych ocen tej książki i już od pierwszych stron widziałam, że tym razem to nie to.

   Usuń
 3. Dużo pisze się ostatnio o tej książce i ja również mam zamiar się z nią zaznajomić jak tylko nadarzy się ku temu okazja ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, chyba wszystkich urzekła ta okładka :)

   Usuń
 4. Muszę się jeszcze mocno zastanowić nad przeczytaniem tej książki - Twoja ocena jest niezbyt pochlebna :), więc może szkoda czasu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy, na co liczysz. Jeśli ma to być lekka i niewymagająca lektura - tak, a jeśli coś na wyższym poziomie, to lepiej sobie odpuścić.

   Usuń