piątek, 15 sierpnia 2014

Jodi Picoult "Larger Than Life" i "Where There's Smoke"

Już w październiku pojawi się nowa, już dwudziesta trzecia książka w dorobku Jodi Picoult. W Polsce jej premiera przewidziana jest na 21 października i nosić będzie tytuł "Już czas" ("Leaving Time" w oryginale). 

Z tej okazji autorka zrobiła swoim fanom niespodziankę i opublikowała już jakiś czas temu jedno, a niedawno drugie opowiadanie, przybliżające czytelnikom dwie postaci, które pojawią się w jej nowej powieści. Nie byłabym sobą, gdybym ich nie przeczytała, więc grzecznie wybrałam się na Amazona i już po chwili na moim nowym, pięknym Kindle Classic pojawiły się dwie nowelki Picoult. Na początek zabrałam się za tą wcześniejszą, czyli "Where There's Smoke". 


Główną bohaterką jest Serenity Jones, specjalistka od kontaktów z zaświatami. W tej krótkiej historii autorka przybliża nam trochę dzieciństwo protagonistki, choć skupia się przede wszystkim na jej karierze, jako znanego na całym świecie medium. 

Podczas czytania odniosłam wrażenie, że Serenity to taka biała Oprah, która ma swój program i dzięki talentowi pomaga niezliczonym ilościom ludzi, niejednokrotnie odmieniając ich życie. Nie robi tego jednak sama - towarzyszą jej dwa dobre duchy, umożliwiające jej może rozmowy ze zmarłymi. Ale nie zawsze spotkania z innym wymiarem kończą się dobrze, nie każdemu potrzebującemu pokrzepienia po stracie bliskiej osoby udaje się pomóc i nie wszyscy czują ulgę, kiedy dowiadują się od niej prawdy o ludziach, których kochali.

Ten mały fragmencik opowieści o Serenity rozbudził moją ochotę na więcej. Z wielką przyjemnością przeczytałabym całą książkę, w której byłaby główną postacią. Choć podobny temat autorka poruszyła już w  "Drugim  spojrzeniu", to jednak tutaj szukanie kontaktu ze zmarłymi jest bardziej związane z uczuciami i niezwykłym darem, a nie nauką i radarami wykrywającymi obecność duchów. Brakuje mi jednak trochę rozwinięcia tej opowieści - w tej chwili jest ciekawa, ale zdecydowanie za krótka.

"Larger Than Life" to drugie opowiadanie, całkiem nowe (pojawiło się na początku tego miesiąca) i opowiada historię z życia Alice Metcalf, zaginionej matki głównej bohaterki "Już czas". 


Akcja toczy się w 1999 roku w Botswanie, gdzie Alice prowadzi badania nad słoniami. Jak w poprzednim opowiadaniu, teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Główna bohaterka wspomina trudne relacje z matką, która poświęciła dla niej swoją karierę naukową i swoje dziecięce fascynacje nauką. Usilne zabiegi matki mające na miejscu rozwinięcie w córce zainteresowań biologią doprowadziły w końcu do podjęcia przez Alice studiów na Harvardzie, a następnie do pracy ze słoniami w afrykańskich rezerwatach.

Pewnego dnia młoda badaczka znajduje słoniątko, którego matka wraz z kilkoma innymi słoniami została zabita przez kłusowników. Wbrew przyjętym zasadom postanawia pomóc maleństwu, które bez opieki innych członków stada było zupełnie bezbronne. Choć wszystko odbywa się w tajemnicy przed innymi pracownikami rezerwatu, z pomocą przychodzi jej jeden ze strażników. Mała słonica dostaje imię Lesego, co w języku tswana znaczy "szczęśliwy, mający szczęście".

Jak skończy się ta historia? Czy będzie miała szczęśliwe zakończenie? Nie będę mówić, bo jest naprawdę świetna - musicie się przekonać na własne oczy. Mam nadzieję, że Jodi porządnie rozwinie wątek Alice Metcalf w książce. Czuję, że jest na co czekać do października. "Już czas" zapowiada się na kolejną świetną książkę w dorobku autorki. Oby ten potencjał nie został zmarnowany przez brak dopracowania wątków, jak w przypadku "Pół życia" czy "Tam, gdzie ty".

"Larger Than Life" to opowieść o tym, że nie wszystkie granice powinny zostać nieprzekroczone. Czasem warto łamać zasady, robić coś inaczej, wbrew obowiązującym regułom. Choć dobre intencje nie zawsze oznaczają dobry rezultat naszych działań, to lepiej jest podjąć próbę, niż żałować zmarnowanej szansy. 

"Where There's Smoke"
Wydawca: Ballantine Books
Premiera: 19.03.14
Strony: 40 
Ocena: 7/10 

"Larger Than Life" 
Wydawca: Ballantine Books 
Premiera: 4.08.14 
Strony: 78 
Ocena: 9/10

2 komentarze: