piątek, 20 czerwca 2014

M.A. Trzeciak "Bliżej Dalej"

Dzisiaj krótko, bo czuję się po lekturze tej książki wyjątkowo mocno wyczerpana, ale jest to ten rodzaj pozytywnego zmęczenia, kiedy nie masz ochoty wychodzić z książkowego świata, tylko szybko tam wrócić.. a tu zastał cię koniec książki i nie ma gdzie iść.

Niespodziewajka!

A zaczęło się tak niewinnie.. Wcale nie byłam przekonana, że mi się tak bardzo spodoba, ale w ramach nakłaniania siebie samej do sięgania po polskich autorów, postanowiłam wybrać coś nowszego - zamiast tych przemielonych już na tysiące odcinków lub części książek Kalicińskiej i Grocholi, które szczerze mówiąc bardziej mnie odpychają, niż zachęcają. 

Książkę wygrałam we wspólnym konkursie Przeglądu czytelniczego i Najprawdziwszej Fikcji i już wiem, że to musiało być przeznaczenie. Ja i "Bliżej Dalej" bardzo sobie przypadłyśmy do gustu. Ponadto, bardzo miło zdziwiłam się po otrzymaniu przesyłki - nie spodziewałam się jakiejkolwiek dedykacji, ale mimo wszystko było mi bardzo miło ją tam zobaczyć.

O samej autorce i jej twórczości usłyszałam dopiero niedawno, właśnie przy okazji premiery tej pozycji. Oczywiście pierwsze co rzuciło mi się w oczy to magiczny realizm i już byłam przekonana, a raczej bardzo pozytywnie nastawiona do "Bliżej Dalej". 

I co mogę powiedzieć po tych paru spędzonych z nią wieczorach? Bardzo dobrze mi się ją czytało, wciągnęłam się na tyle, że nie liczyło się dla mnie dziś wcale, że cały dzień przesiedziałam na swoich czterech literach, chcąc bardzo dowiedzieć się, jak potoczy się ta osobliwa historia. Nie zawiodłam się wcale, mimo nieco może dla niektórych odrzucającego języka głównych bohaterek, który właściwie mnie mocno rozbawił i zachęcił do dalszego czytania.

Czuję się jakbym gdzieś pośród tych kartek zgubiła swój mózg, bo nie potrafię, choć bardzo się staram, wymyślić czegoś mądrego. I to stwierdzenie musi w zupełności wystarczyć za miliony słów wypisanych w wielkim zachwycie nad książką, która okazała się taką niespodzianką. 

Magiczny realizm magicznemu realizmowi nierówny. Pierwszą książką z tego nurtu o jakiej tu pisałam była oczywiście "The Particular Sadness of Lemon Cake". Ona i "Bliżej Dalej" są skrajnie różne, ale tak samo cholernie dobre. Oj, tak. 

Jeśli chodzi o samego wydawcę, to ta książka sprawiła, że mimo całej, znanej pewnie każdemu już afery, będę dalej sięgać po ich książki; oczywiście tylko po te dobre. Choć byli już bardzo blisko, żeby przez swoje głupie zachowanie odciągnąć mnie od lektury drugiej powieści M.A. Trzeciak. Ale jednak widać, że dobra książka obroni się sama, nieważne kto ją wyda.

Bardzo proszę o więcej takich dobrych książek. To właśnie one sprawiają, że tak bardzo kocham czytanie; z każdym dniem nawet mocniej, o ile to możliwe.

Ocena: 9/10

Wydawca: Novae Res
Premiera: 30.05.14
Strony: 358

5 komentarzy:

 1. Właśnie wydawnictwo w pewien sposób mnie hamuje przed sięgnięciem po tą powieść... Może za jakiś czas, gdy złość mi minie... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu, znam ten ból. :) Ale uznałam, że nie ma co karać dobrej książki za błędy wydawcy i dałam jej szansę, z czego się bardzo cieszę.

   Usuń
  2. Witam serdecznie,

   bardzo mi miło czytać tak pozytywne recenzje - w takich chwilach pisarz cieszy się, że "puścił w świat" swoich bohaterów, bo mogli oni sprawić przyjemność komuś więcej niż tylko jemu:)

   W sprawie wydawnictwa jest dokładnie tak, jak napisała pani Anna. Zapewniam, że takie afery dają pisarzom do myślenia i skłaniają ich do rozważnego dobierania wydawcy przy kolejnej książce. Natomiast byłoby mi niezmiernie przykro gdyby "karano" moich ukochanych bohaterów powieści za to, że pojawili się pod nieodpowiednią flagą. To tak jakby karać ryby za to, że pływają w zatrutym stawie.

   Pozdrawiam :)!

   M.A. Trzeciak

   Usuń
 2. Również udało mi się ją wygrać w konkursie i przyznam szczerze, że już nie mogę się doczekać, kiedy w końcu będę mogła się zagłębić w lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że spodoba Ci się tak jak mi. Miłego czytania! :D

   Usuń